Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspaniałe widowisko ku pamięci Wiesława Gołasa w Kieleckim Centrum Kultury. „Papkinada” zrobiła ogromne wrażenie na gościach

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od soboty, 27 kwietnia Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury nosi nazwę Wiesława Gołasa. Wydarzeniem wieńczącym uroczystość nadania imienia była „Papkinada”, czyli wspaniałe widowisko upamiętniające wybitnego aktora. Licznie zebrani w Kieleckim Centrum Kultury goście oglądali kultowe skecze i słuchali piosenek nieodłącznie kojarzących się z artystą. Zobaczcie zdjęcia i film.

Wspaniałe widowisko ku pamięci Wiesława Gołasa w Kieleckim Centrum Kultury. „Papkinada” zrobiła ogromne wrażenie na gościach

Od 27 kwietnia Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury nosi imię Wiesława Gołasa. Uroczystości z tej okazji odbyły się w sobotę rozpoczęły się konferencją prasową, potem Agata Klimczak-Kołakowska, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury oraz goście bliscy i przyjaciele Wiesława Gołasa odsłonili jego tablicę pamiątkową. Licznie zebrani goście chętnie też oglądali specjalną wystawę we foyer Kieleckiego Centrum Kultury, która dotyczy związku Gołasa z Kielcami.

Więcej o uroczystości przeczytasz:

O godzinie 19 w Kieleckim Centrum Kultury rozpoczęła się „Papkinada”, czyli wspaniałe widowisko upamiętniające wybitnego aktora. Licznie zebrani w Kieleckim Centrum Kultury goście oglądali kultowe skecze i słuchali piosenek nieodłącznie kojarzących się z artystą. Zabrzmiały nowe interpretacje wybitnych wykonań piosenek Kabaretu Starszych Panów i Kabaretu Dudek, a także teksty Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego. Było dużo radości oraz nostalgii i nawiązań do Kielc, a także utworów opowiadających o życiu Gołasa.

Zobaczcie zdjęcia z drugiej części uroczystości nadania imienia Wiesława Gołasa Kieleckiemu Centrum Kultury:

Wiesław Gołas - legenda z Kielc

Wiesław Gołas urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach - aktor teatralny i filmowy. Jego ojciec, Teofil był ogniomistrzem 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Po klęsce kampanii wrześniowej ukrywał się. Zginął w obozie w Majdanku.

W czasie II wojny światowej Wiesław Gołas wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie do Armii Krajowej. Posługiwał się pseudonimem "Wilk". Przez pół roku siedział w niemieckim więzieniu w Kielcach.

W 1954 roku ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Od 1955 roku występował w Warszawie.

Sympatię widzów zaskarbił sobie doskonałymi kreacjami komediowymi. Zagrał w niemal stu filmach, wśród których znalazły się "Żona dla Australijczyka", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Kapitan Sowa na tropie", "Brunet wieczorową porą", "Zabicie ciotki", "Szabla od komendanta", „Chudy i inni”, oraz kilkunastu serialach - m.in. "Czterej pancerni i pies", "Czterdziestolatek" i "Alternatywy 4".

Był współtwórcą Kabaretu Koń, członkiem Kabaretu Dudek, wykonawcą piosenki „W Polskę idziemy” autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego.

Był żonaty z Marią Krawczyk-Gołas. Córka Agnieszka Gołas-Neres, namówiła ojca do spisania wspomnień, wydana w 2008 roku książka nosi tytuł „Na Gołasa”. Aktor zmarł w wieku 90 lat, w 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto