Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej z wystawą z okazji 300-lecia nadania praw miejskich Białej

JAK
Most na rzece Białej w ciągu ul. 11 Listopada to jeden z symboli miasta. Stanowi przeprawę przez rzekę Białą, która w przeszłości była granicą Królestwa Czeskiego i Polskiego, monarchii austriackich Habsburgów i Rzeczpospolitej, Śląska Austriackiego i Galicji, województw śląskiego i krakowskiego i wreszcie Bielska oraz Białej, które 1 stycznia 1951 r. zostały połączone w jedno miasto.
Most na rzece Białej w ciągu ul. 11 Listopada to jeden z symboli miasta. Stanowi przeprawę przez rzekę Białą, która w przeszłości była granicą Królestwa Czeskiego i Polskiego, monarchii austriackich Habsburgów i Rzeczpospolitej, Śląska Austriackiego i Galicji, województw śląskiego i krakowskiego i wreszcie Bielska oraz Białej, które 1 stycznia 1951 r. zostały połączone w jedno miasto. Wikipedia
Interesującą wystawę pod tytułem „300-lecie nadania praw miejskich Białej i rzeczy zwykłe tamtego czasu" można oglądać w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. To nieduża, esencjonalna ekspozycja czasowa poświęcona jest ważnemu dla historii Bielska-Białej (dwumiasta na historycznym pograniczu Małopolski i Śląska) jubileuszowi – trzechsetnej rocznicy nadania praw miejskich Białej, która przypadła na 9 stycznia 2023 roku.

Na ekspozycji można zobaczyć zabytki archeologiczne pozyskane podczas zakończonych w 2022 roku prac eksploracyjnych na terenie rewitalizowanego placu Wojska Polskiego (stary rynek) w Białej – w obrębie wagi miejskiej oraz gospody starościńskiej (austerii), która w latach 1723–1750 czasowo służyła za pierwszy ratusz miasta.

To właśnie te eksponaty wybrzmiewają w tytule wystawy jako rzeczy zwykłe tamtego czasu – środki płatnicze z różnych kruszców, inne artefakty z mosiądzu, ołowiu i żelaza, fragmenty wyrobów szklanych i ceramicznych – będące w codziennym użyciu na terenie wspomnianych obiektów, zarówno przed, jak i po roku 1723.

Pośród artefaktów można podziwiać także kilka oryginalnych dokumentów urzędowych z lat 1729–1730, dotyczących królewskich przywilejów dla protestanckich mieszczan Białej oraz dwa przykłady numizmatów z podobizną króla Augusta II Mocnego, z którego rąk Biała otrzymała prawa miejskie.

Wystawę uzupełniają reprodukcje: wykonanego w okresie międzywojennym ozalidu z zaginionego w 1945 roku dokumentu nadania praw miejskich Białej (nieudostępnianego ze względów konserwatorskich); pochodzącego z przełomu XVIII i XIX wieku herbu miasta (w oryginale na ekspozycji stałej Muzeum); konterfektu króla Augusta II Mocnego pędzla Marcello Bacciarellego eksponowanego w Zamku Królewskim w Warszawie oraz starosty lipnickiego Jakuba Zygmunta Rybińskiego herbu Wydra prezentowanego w Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie.

Dopełnieniem projektu jest część narracyjna, w której poza historią ukonstytuowania się miasteczka Biała można zapoznać się również z krótką historią jego ratuszy.

Wystawa dostępna jest od 9 stycznia do 28 maja i od 7 września do 31 grudnia 2023 r. w atrium Zamku Książąt Sułkowskich, gdzie mieści się Muzeum Historyczne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej z wystawą z okazji 300-lecia nadania praw miejskich Białej - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na kozy.naszemiasto.pl Nasze Miasto