MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Most w Porąbce powstanie kilka miesięcy wcześniej. Jest na to szansa

JAK
Jest szansa, że po nowym mieście w Porąbce pojedziemy kilka miesięcy wcześniej
Jest szansa, że po nowym mieście w Porąbce pojedziemy kilka miesięcy wcześniej Materiały Prasowe
Wszystko wskazuje na to, że po nowym moście w Porąbce pojedziemy już w czerwcu. To… pięć miesięcy przed terminem. - Sam się boję, gdy mnie o to pytają, ale takie mamy informacje z placu budowy. Jeśli zima nie wróci, to jest to realne - mówi starosta bielski Andrzej Płonka o największej w ostatnich latach powiatowej inwestycji.

Stalowa łukowa konstrukcja na rzece Soła, powstająca w centrum Porąbki, zastąpi tymczasową kładkę, na której obowiązywały ograniczenia w tonażu i ruchu. Starą przeprawę postawili żołnierze w miejscu mostu zniszczonego przez powódź. Prowizorka przetrwała grubo ponad 30 lat.

Długo oczekiwana inwestycja w gminie Porąbka

Przedsięwzięcie realizuje Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej. Było to możliwe po przejęciu kładki od gminy Porąbka. Starosta bielski Andrzej Płonka podkreśla, że to długo oczekiwana inwestycja.

- Ostatnie badania pokazały, że przy większej powodzi kładka może „popłynąć” z rzeką, a gmina zostanie podzielona na pół bez komunikacji. Problem byłby też z ruchem tranzytowym od Żywca. Stąd decyzja, by przejąć most od gminy i starać się o pieniądze z zewnątrz - przypomina samorządowiec.

Władze powiatu skorzystały z programu rządowego „Mosty dla regionów”. W sumie z dwóch różnych źródeł pozyskano około 38 mln zł na budowę nowej przeprawy. Resztę dołożono z budżetu powiatu bielskiego. Inwestycja ma się zamknąć w kwocie ponad 43 mln zł.

To ewenement, aby tak duża inwestycja mostowo-drogowa zakończyła się… kilka miesięcy przed terminem.

- Mieliśmy szczęście do wykonawcy, który pracuje dużo dłużej niż osiem godzin dziennie. Sprzyjała nam też mało zimowa pogoda. Firma ma czas do listopada, a słyszę że jest możliwe że „wyrobi się” już latem. Ja mogę tylko wyrazić swój podziw i podziękowanie, bo jednak dużo wcześniej skończą się uciążliwości dla mieszkańców - mówi Andrzej Płonka.

Co wkrótce będzie się działo na drogach powiatu bielskiego? Jak poinformowała Magdalena Fritz, rzecznik prasowy bielskiego Starostwa Powiatowego, rozstrzygnięto właśnie przetarg na przebudowę ul. Strumieńskiej w Jasienicy. Rozbudowa i przebudowa około 2,5 km drogi wraz z budową ronda obok szkoły (na skrzyżowaniu z nowo projektowanym łącznikiem drogi ekspresowej S52) ma kosztować około 8 mln zł. To inwestycja w systemie „projektuj i buduj”, co oznacza że ten rok przeznaczony jest na stworzenie projektu.

Jeśli wszystko pójdzie z planem, w kwietniu 2024 r. drogowcy pojawią się na ul. Bukowskiej w Czańcu. To drugi etap przebudowy tej trasy powiatowej o wartości ponad 13 mln zł. Do wkładu własnego obu inwestycji dokładają się gminy.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Most w Porąbce powstanie kilka miesięcy wcześniej. Jest na to szansa - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na kozy.naszemiasto.pl Nasze Miasto