Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znany historyk w zupełnie nietypowej roli - piosenki, satyry i erotyki

wixad
Na spotkaniu autorskim wypełnionej po brzegi kawiarni „Torunianka” Dariusz Dąbrowski przedstawił m.in. fragmenty „Wodewila romantycznego”
Na spotkaniu autorskim wypełnionej po brzegi kawiarni „Torunianka” Dariusz Dąbrowski przedstawił m.in. fragmenty „Wodewila romantycznego” Adam Willma
Z kolejnym wieczorem autorskim wystąpił w Toruniu znany historyk, prof. Dariusz Dąbrowski. Nietypowe jest to, że zaprezentował... zaskakującą twórczość.

Zaskoczeni mogli być jednak wyłączni ci, którzy nie mieli okazji zetknąć się „Tatarem”, bo taki przydomek przylgnął do szacownego dziś naukowca jeszcze w czasach studenckich.

Wodewil romantyczny

Dariusz Dąbrowski zawsze uchodził za postać barwną i nietuzinkową, wymykając się schematom. Choć zawodowo jest niekwestionowanym w Europie autorytetem w dziedzinie historii Rusi Kijowskiej i autorem licznych książek na ten temat, prywatnie nie porzucił nigdy lżejszych form.

Na spotkaniu autorskim wypełnionej po brzegi kawiarni „Torunianka” Dariusz Dąbrowski przedstawił m.in. fragmenty „Wodewila romantycznego” oraz wiersze satyryczne i erotyczne. Autorowi towarzyszył Szymon Rejewski w roli lektora, a oprawę muzyczną zapewnił Andrzej Korkuz, aktor Baja Pomorskiego.

O zwierzętach i warzywach

Był to drugi z cyklu wieczorów autorskich „Tatara”. Pierwszy miał miejsce w kawiarni „Zezowate szczęście”. Kolejny już w najbliższy piątek w kawiarni Little Egoist (ul. Szeroka 36 w Toruniu), w najbliższą sobotę (13 kwietnia) o godz. 19.00. - Zaprezentowane zostaną głównie piosenki o atmosferze, zwierzętach, warzywach, seksie i tym podobnych czyli tatarskie rymowanki plus niespodzianki – zapowiada twórca. - Śmiech to zdrowie, a on powinien wystąpić w całkiem solidnej dawce, zresztą refleksje o różnych aspektach życia też się pewnie przyplączą, jak to mają w zwyczaju.

Poważny autor niepoważnych wierszy

Dariusz Dąbrowski jest polskim historykiem z Torunia, urodzonym w Wąbrzeźnie, propagującym wiedzę na temat regionu, z którego pochodzi - ziemi chełmińskiej (zob. choćby stronę „Kultura w sieci – wiejskie kościoły ziemi chełmińskiej” na facebooku).

Specjalizuje się w genealogii Rurykowiczów, badaniach nad dziejami średniowiecznej Rusi (ze szczególnym uwzględnieniem historii kultury i społecznej) oraz historii muzeów na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Pracuje na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest autorem i współautorem licznych prac, publikowanych w różnych językach i krajach. 22 kwietnia 2021 Prezydent RP nadał mu tytuł profesora.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto