Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w odbiorze sygnału telewizji naziemnej w Śląskiem! Sprawdź, czy Twój telewizor nadal będzie działać

Redakcja
Od poniedziałku, 23 maja, czekają nas spore zmiany. Śląskie dołącza do grupy województw, które obejmuje zmiana sposobu nadawania kanałów przesyłanych w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Co należy zrobić i jak się przygotować, by nie stracić dostępu do telewizji?

Jak się przygotować na te zmiany? Warto sprawdzić, czy nasz odbiornik posiada wbudowany tuner, kompatybilny z nowym systemem nadawania. Możemy to zweryfikować poprzez kilka sposobów. Pierwszym z nich jest odnalezienie tej informacji w sieci lub w zapiskach związanych ze specyfikacją techniczną telewizora, np. instrukcji, czy karcie gwarancyjnej. Kolejny to weryfikacja poprzez specjalnie przygotowane kanały testowe. To duże ułatwienie na przykład dla osób starszych. Na takowych kanałach pojawi się komunikat audio i wideo, który będzie świadczył o tym, że nasz telewizor spełnia wymogi odbierania najnowszego sygnału.

Co w przypadku, kiedy nasz sprzęt nie spełnia najnowszych wymagań? Możemy oczywiście zaopatrzyć się w telewizor spełniający najnowsze wymogi lub dokupić do obecnego odbiornika odpowiedni dekoder.

Kiedy nadejdzie zmiana nadawania? Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej ma miejsce w całej Europie. W Polsce rozpoczęła się z końcem marca br. od województwa lubuskiego oraz dolnośląskiego, W kwietniu dołączyły województwa: pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie. Już w najbliższy poniedziałek, 23 maja, dołączy do nich także opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz łódzkie.

Najtańszy telewizor to wydatek ok. 1000 zł, a najtańszy dekoder kupimy za ok. 100 zł. Dlatego warto zastanowić się, czy nasz sprzęt naprawdę potrzebuje wymiany, czy wystarczy tylko drobna inwestycja, by dostosować go do panujących standardów.

Jak czytamy na gov.plobecnym standardem telewizji naziemnej w Polsce jest telewizja cyfrowa DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) z kodowaniem obrazu MPEG- 4 (H.264/ AVC) i kodowaniem dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC-3). Telewizor pracujący w tym systemie (lub telewizor z odbiorem analogowym wyposażony w odbiornik „przystawkę STB” – tuner DVB-T) jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz znacznie lepszej jakości niż obraz telewizji analogowej, w tym nawet obraz wysokiej rozdzielczości (HD), a także dźwięk wielokanałowy.

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto