Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Bielsku-Białej coraz bliżej. ATH uzyskała kolejne uprawnienia

Łukasz Klimaniec
Być może szybciej niż zakładają to plany w Bielsku-Białej uda się utworzyć uniwersytet. Wydział Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej otrzymał właśnie uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie "inżynieria produkcji". To drugie prawo doktoryzowania tego wydziału, a trzecie całej Akademii.

- To nas przybliża do zrealizowania naszej wizji rozwoju uczelni, związanej z utworzeniem uniwersytetu. Potrzeba co najmniej sześciu uprawnień do nadawania stopni doktorskich, a więc jesteśmy w połowie drogi - mówi rektor ATH prof. Ryszard Barcik.

Nad przekształceniem Akademii Techniczno-Humanistycznej w uniwersytet w Bielsku-Białej zastanawiają się od dawna. Plan uzyskania stopnia uniwersytetu został rozpisany w czasie do 2020 roku. Biorąc jednak pod uwagę tempo rozwoju ATH niewykluczone, że uda się to w 2016 roku. Warunków jednak jest wiele. Uczelnia musi nieznacznie powiększyć kadrę naukową oraz bazę badawczą.

- Musimy poprawić warunki dla nauki, a więc postawić nowe laboratoria, zatrudnić też kolejnych naukowców z odpowiednio wysokimi uprawnieniami - wyjaśnia rektor.
W przypadku Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki prowadzenie przez jedenaście lat kierunku "zarządzanie i inżynieria produkcji" umożliwiło rozwój naukowy własnej kadry oraz zgromadzenie dorobku naukowego związanego z tą dyscypliną.

W przypadku innych konieczne może okazać się zatrudnienie profesorów. Równocześnie bielska uczelnia rozwija swoją bazę - kampus akademicki na Błoniach jest dziś nowoczesny i przyjazny studentom. W ubiegłym tygodniu uruchomiono w nim stołówkę. Znajduje się ona na trzecim piętrze w głównym gmachu ATH. Posiada 130 miejsc.

- Fajnie, że w końcu stołówka działa, bo jej brakowało. Ceny są niższe niż gdzie indziej. Opłaca się tu zjeść - mówiła Edyta Deda, która z Kamilą Tomiak w piątek pierwszy raz skorzystały z akademickiej stołówki.

Co ciekawe, wyższa kondygnacja stołówki ma charakter kawiarni. Wiosną będzie można wyjść na duży taras z efektownym widokiem na Błonia, Kozią Górkę i masyw Magurki. Z kolei w czerwcu do kampusu przeprowadzą się studenci Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku, który dotychczas mieści się przy pl. Fabrycznym. Nowa siedziba jest już prawie gotowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto