Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ujarzmianie ścieków

Łukasz Gardas
Nowoczesną, przebudowaną oczyszczalnię ścieków oddano do użytku w poniedziałek przy ulicy Brackiej 66 w Żywcu.
Nowoczesną, przebudowaną oczyszczalnię ścieków oddano do użytku w poniedziałek przy ulicy Brackiej 66 w Żywcu. fot. Łukasz Gardas.
Blisko 17 milionów euro kosztowała modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Żywcu. Inwestycję realizowaną w ramach projektu pod nazwą "Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie" oddano do użytku w miniony poniedziałek. Niecałe 60 procent środków na to zadanie pochodziło z budżetu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Resztę dofinansowała Unia Europejska.

- To kolejny etap związany z budową sieci kanalizacyjnej aż w 11 gminach powiatu żywiec-kiego - tłumaczył Janusz Michałek, szef zarządu żywiec-kiego Związku Międzygminnego ds. Ekologii.

Wiceminister Rozwoju Regionalnego, Adam Ździebło, podkreślał z kolei, że na takie działania są unijne pieniądze, tylko trzeba po nie sięgnąć.

- Inwestycja przyczyni się nie tylko do poprawy jakości życia mieszkańców, ale także do rozwoju lokalnego biznesu - przekonywał wiceminister.

W ramach zadania wybudowano m.in. nową linię mechanicznego oczyszczania ścieków, uruchomiono nowy blok czterech reaktorów dla biologicznego oczyszczania ścieków, powstał też punk odbioru ścieków dowożonych. Oprócz tego stworzono wydzieloną komorę fermentacji osadów i zautomatyzowano sporo urządzeń pracujących w oczyszczalni.

- Dzięki tej inwestycji oraz kolejnym etapom zadania, w ramach którego powstanie prawie 1200 km sieci kanalizacyjnej, wzrośnie zapewne atrakcyjność turystyczna Żywiec-czyzny, bo wody w górskich rzekach będą czystsze - przekonuje Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Modernizacja oczyszczalni spowodowała również, że jej przepustowość zwiększyła się prawie o 100 procent. Dlatego teraz będzie można do niej przyłączyć znacznie większą ilość odbiorców.

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni była częścią pierwszej fazy projektu "Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie". W 11 gminach powiatu realizuje go Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu. Projekt obejmuje miasto Żywiec i gminy Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły oraz Węgierska Górka.

Realizację podzielono na dwie fazy. W ramach pierwszej, przeprowadzono roboty związane z modernizacją i rozbudową oczyszczalni ścieków w Żywcu, Cięcinie i Zwardoniu. Oprócz tego przygotowano także potrzebną dokumentację projektową.

Zakończenie całego pierwszego etapu, który pochłonąć ma w sumie około 25,5 milionów euro, zaplanowano na koniec tego roku.

Druga faza przewiduje z kolei wybudowanie kilkuset kilometrów sieci kanalizacyjnej i wodociągowej do końca 2013 roku.

Intensywne prace trwają już między innymi w gminach Łodygowice, Radziechowy-Wieprz i Rajcza.

W Łodygowicach już niebawem do liczącej 150 km sieci kanalizacji mają zacząć podłączać się pierwsi użytkownicy.

Na Żywiecczyźnie inwestycje te są konieczne. Rzeki w dużym stopniu zanieczyszczane są przez mieszkańców, którzy zamiast płacić za wywóz ścieków z szamb, często wypuszczają je do pobliskich potoków.

- Czas skończyć z takimi praktykami - mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca i przewodniczący żywieckiego Zgromadzenia Związku Międzygminnego ds. Ekologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto