Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak zmienia się zabytkowy dworzec w Czechowicach-Dziedzicach. Trwa remont budynku

KL
Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach w trakcie remontu. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach w trakcie remontu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały prasowe
Trwa remont zabytkowego dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Obiekt nie tylko odzyska historyczny wygląd elewacji, ale także zyska nowe funkcjonalności. W ostatnim czasie wykonano prace polegające na wzmocnieniu gruntów pod istniejącymi fundamentami budynku.

Kompleksowa renowacja przebiega zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Obiekt został wzniesiony w latach 1853-1855 jako stacja węzłowa na trasie C.K. Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda.

Ze względu na zmianę charakteru obciążeń oraz warunki gruntowe zaszła konieczność wzmocnienia gruntów pod istniejącymi fundamentami budynku oraz pod nowo projektowanymi szybami windowymi. Prace te wykonała firma Geobear, podwykonawca. Generalnym wykonawcą jest natomiast Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

– Projekt był dość złożony, mając na uwadze między innymi wysoki poziom wód gruntowych. Udało nam się szybko opracować rozwiązanie zgodnie z wymogami zamawiającego. Efekt jaki uzyskaliśmy to wzmocnienie gruntu zgodnie z projektowanymi obciążeniami. Prace zostały wykonane szybko i sprawnie, zaledwie w ciągu trzech tygodni, co daje znaczącą przewagę technologii iniekcji geopolimerowych nad innymi metodami wzmacniania gruntu – powiedział Michał Kuc z firmy Geobear.

Wzmocnienie fundamentów to jeden z kluczowych elementów prac naprawczych w ramach tej inwestycji.

Jak przyznał Tomasz Laszczak z Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego, podjęte rozwiązanie było małoinwazyjne i nie wprowadziło konieczności zmian w harmonogramie innych realizowanych prac naprawczo-remontowych, które trwały w tym samym czasie. Chodzi m.in. o prace na dachu budynku.

Na osiadanie budynków wpływają często warunki zewnętrzne, w tym pogodowe, takie jak: susze, długotrwałe okresy suche lub nagłe, ulewne deszcze. Dodatkowo, nie bez znaczenia są zmiany wysokości poziomu zwierciadła wód gruntowych.

Jak wyjaśnia podwykonawca, technologia iniekcji geopolimerowych polega na iniekcjach niskociśnieniowych wykonywanych poprzez małe odwierty o średnicach ok. 14-16 mm. Silnie pęczniejący żywiczny materiał geopolimerowy rozpręża się w gruncie, wypełniając puste przestrzenie, zagęszczając i stabilizując podłoże pod obiektem. To rozwiązanie sprawdza się nie tylko w przypadku dużych obiektów, ale także prywatnych nieruchomości, takich jak domy czy garaże. W trakcie iniekcji wstrzykiwany materiał pęcznieje i penetruje grunt we wszystkich kierunkach, wydajnie zwiększając jego parametry wytrzymałościowe.

W najczęstszych przypadkach technologia ta stosowana jest do wzmacniania podłoża dla celów budowlanych, geotechnicznych, stabilizacji istniejących obiektów budowlanych i uszczelnień. Metody te stosowane są zarówno na wczesnym, jak i późnym stadium awarii budowlanych spowodowanych osiadaniem i zbyt małą nośnością fundamentów. Dzięki bardzo małej inwazyjności i szybkim procesie wykonywania, rozwiązania oparte na iniekcjach geopolimerowych często są bezpieczniejsze i szybsze niż rozwiązania tradycyjne, oparte na pracach ziemnych, ciężkim sprzęcie oraz z zastosowaniem cementu.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto