Startuje ranking „Eko Gmina” dla samorządów z województwa śląskiego. Wyróżnimy gminy, które stawiają na ekologię

Materiał informacyjny Rankingu „Eko Gmina”
Które gminy są najbardziej eko? Gdzie skutecznie prowadzone są działania proekologiczne? I które samorządy mogą się pochwalić najlepszymi statystykami, jeśli chodzi o wymianę „kopciuchów”? Nie tylko na te pytania warto znać odpowiedź. „Dziennik Zachodni” startuje z akcją „Eko Gmina”, w której chcemy wyróżnić najbardziej ekologiczne samorządy z naszego regionu. Ranging to wspólne przedsięwzięcie naszej gazety oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zawsze warto promować tych, którzy są eko, troszczą się o przyrodę, środowisko i czyste powietrze. My też postanowiliśmy wyróżnić samorządy, które zrealizowały najciekawsze projekty wpływające na poprawę jakości środowiska i świadomość ekologiczną mieszkańców. Nasza akcja „Eko Gmina” ma celu wyłonienie najbardziej aktywnie działających proekologicznie gmin z województwa śląskiego.

Kogo wyróżnimy?

W naszym rankingu sprawdzimy m.in., w których gminach mieszkańcy najchętniej korzystają z programów poprawiających stan środowiska naturalnego. Przykładowo. Podamy zestawienie, w których samorządach - w przeliczeniu tysiąc mieszkańców - zostało złożonych najwięcej wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” Takich rankingów przygotujemy więcej, wyróżnione gminy otrzymają tytuły w kilku kategoriach. Oto one:

1. Edu Gmina – najciekawsze, najlepsze projekty promujące edukację i profilaktykę ekologiczną,
2. Eko Gmina – gmina najskuteczniej walcząca z azbestem,
3. Gmina OZE – gmina skutecznie wykorzystująca odnawialne źródła energii i dążąca do samowystarczalności energetycznej,
4. Zielona Gmina – gmina wyróżniająca się troską o bioróżnorodność i rewitalizację parków
5. Gmina bez „kopciuchów” – gmina wyróżniająca się w walce z niską emisją.

Zestawienia gmin, według kategorii wymienionych w zasadach rankingu, przygotowane będą we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W każdej kategorii przyznane zostaną 1, 2 i 3 miejsce. Najlepsza z gmin, wyłonionych przez kapitułę składającą się z przedstawicieli DZ i WFOŚiGW, otrzyma tytuł „Super Eko Gmina”.

Z jakich programów korzystają gminy?

Warto wiedzieć, że w 2022 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach na działania związane z ochroną środowiska w w woj. śląskim udzielił łącznie ponad 850 mln zł dofinansowania. Zdecydowana większość środków, to programy NFOŚiGW realizowane przez WFOŚiGW w Katowicach. Najwięcej środków, bo ponad 542,1 mln zł, pochłonął program „Czyste Powietrze”.

W tym roku w ofercie Funduszu znalazło się siedem nowych programów dofinansowania, na ich uruchomienie WFOŚiGW przeznaczy ponad 30 mln zł. Nie zabraknie tych najbardziej sprawdzonych, jak m.in. Zielona Pracownia, „Czyste Powietrze” czy „Ciepłe Mieszkanie”.

Nie tylko ranking

Specjalnej akcji „Eko Gmina” będzie towarzyszyła debata ekologiczna oraz specjalny dodatek prasowy, w którym pokażemy zaangażowanie gmin w ochronę środowiska. Uroczysta gala, podczas której ogłoszone zostaną wyniki rankingu, wręczone nagrody i wyróżnienia, zaplanowana została na 15 czerwca 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Ranking najbardziej zaangażowanych ekologicznie gmin będzie prowadzony na łamach „Dziennika Zachodniego” oraz portali dziennikzachodni.pl i naszemiasto.pl.

ORGANIZATOR – Dziennik Zachodni

PARTNER MERYTORYCZNY - WFOŚiGW w Katowicach

PARTNER GŁÓWNY - Veolia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Startuje ranking „Eko Gmina” dla samorządów z województwa śląskiego. Wyróżnimy gminy, które stawiają na ekologię - śląskie Nasze Miasto

Wróć na kozy.naszemiasto.pl Nasze Miasto