Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarbówka zyska narzędzie do inwigilacji osób handlujących w sieci. Rząd przygotował implementację unijnej dyrektywy

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Blogerzy sprzedający przez internet także nie unikną raportów o przeprowadzonych przez nich transakcjach. Obowiązek ich przekazania będzie spoczywał na platformach sprzedażowych, z których korzystają
Blogerzy sprzedający przez internet także nie unikną raportów o przeprowadzonych przez nich transakcjach. Obowiązek ich przekazania będzie spoczywał na platformach sprzedażowych, z których korzystają 123rf.com/profile_Elnur
Masz profil handlowy w którymś z serwisów sprzedażowych i planujesz np. dużą wyprzedaż garażową? A może dorabiasz, oferując swoje produkty w sieci? Niebawem będziesz musiał trzymać się ściśle limitu sprzedanych towarów lub ich maksymalnej wartości, inaczej przyjrzy ci się fiskus. Skarbówka otrzyma dane legalnie od platformy sprzedażowej, po to, by móc skutecznie zwalczać szarą strefę.

Spis treści

W dniu 9 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (DAC7). Chodzi o wprowadzenie obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe dotyczących ilości oraz wartości sprzedawanych towarów przez ich użytkowników. Nowe przepisy raczej nie trafią do tzw. sejmowej zamrażarki. Najprawdopodobniej zaczną obowiązywać już od 1 lipca 2024 roku. Kto najbardziej powinien przejąć się zapisami projektowanej ustawy?

Krajowa administracja implementuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy

Ustawa nałoży na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform – dowiadujemy się z informacji prasowej resortu finansów. Projektowane przepisy implementują do polskiego systemu prawnego tzw. dyrektywę DAC7, tj. dyrektywę Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniającą dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania.

Obowiązek gromadzenia i przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem platform, ma dotyczyć:

  • internetowe platformy e-handlu,
  • platformy rezerwacji noclegów,
  • platformy najmu środków transportu,
  • platformy służące zamawianiu przejazdów samochodem.

Konsultantka firmy kosmetycznej i artysta będą musieli się mieć na baczności

Jeśli zatem podatnik ma zarejestrowany profil handlowy, za pośrednictwem którego dokonuje transakcji kupna/sprzedaży, to po wejściu nowych przepisów jego ruchy nie będą tajemnicą dla lokalnego urzędu skarbowego. Fiskus przyjrzy się tym samym także bardziej specjalistycznym platformom sprzedażowym, gdzie za pośrednictwem konkretnych profili osobowych można nabyć kosmetyki lub suplementy diety. Platforma sprzedażowa będzie musiała zliczać transakcje takiej osoby oraz podliczyć ich łączną wartość. Kompleksowe dane otrzyma fiskus.

Wśród osób, które będą musiały zwracać większą uwagę na swoją aktywność handlową w sieci, znajdą się: konsultantki firm wellness, przedstawiciele handlowi, osoby wyprzedające na platformach sprzedażowych noszone ubrania, ale też znaczne ilości bibelotów lub pamiątki o bardzo wysokiej wartości.

Co będzie musiała przekazać platforma sprzedażowa? Kogo pominie system?

Pośrednicy w handlu cyfrowym będą musieli raz w roku raportować do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kompleksowe informacje dotyczące osób utrzymujących się z handlu w sieci oraz ich transakcji. Co ważne, system wymiany informacji ma pomijać dane o drobnych sprzedawcach towarów. Drobny sprzedawca, którego dane nie trafią do fiskusa, to ten, kto w ciągu roku dokonał mniej niż 30 transakcji na platformie cyfrowej, a łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro.

Unia z pomocą krajów członkowskich chce walczyć z szarą strefę związaną z handlem w sieci

Dotychczas ograniczona dostępność tych danych wiąże się m.in. z transgranicznym charakterem transakcji dokonywanych za pośrednictwem platform cyfrowych oraz ich znaczącej liczby. Po wejściu przepisów tzw. granice handlowe w dostępie kontrolerów do informacji znikną.

Jak wyjaśnia resort, gromadzenie i przekazywanie administracji podatkowej informacji pozwoli na redukcję zjawiska uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej. To oznacza skuteczniejszą walkę z szarą strefą w internecie, o co zabiega Bruksela.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Skarbówka zyska narzędzie do inwigilacji osób handlujących w sieci. Rząd przygotował implementację unijnej dyrektywy - Strefa Biznesu

Wróć na kozy.naszemiasto.pl Nasze Miasto