Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Recykling zacznij już w domu. Segreguj śmieci i daj zużytym opakowaniom drugie życie. Sprawdź, co można zrobić ze śmieci

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wykorzystaj Światowy Dzień Recyklingu jako okazje, żeby zacząć dbać o planetę. Zastanów się, co możesz zrobić, żeby zredukować w domu do minimum ilość odpadów i dać przedmiotom drugie życie.
Wykorzystaj Światowy Dzień Recyklingu jako okazje, żeby zacząć dbać o planetę. Zastanów się, co możesz zrobić, żeby zredukować w domu do minimum ilość odpadów i dać przedmiotom drugie życie. bialasiewicz/123RF.com
18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu, a to najlepszy moment, żeby pomyśleć o naszej planecie. Każdy z nas powinien segregować śmieci i postarać się zredukować do minimum domowe odpady. Statystycznie w ciągu roku przeciętny Polak produkuje ok. 300 kg śmieci. Szacuje się, że kilkadziesiąt tysięcy ton toreb plastikowych, które trafiają co roku do oceanów, zabija ponad milion morskich zwierząt. Sprawdź, jak możesz zatroszczyć się o środowisko naturalne i wykorzystać w domu zużyte opakowania. Zacznij żyć w duchu zero waste.

Spis treści

Segreguj śmieci

Segregowanie odpadów to w dzisiejszych czasach bardzo istotny element domowych porządków. Sortowanie śmieci wg prostych zasad, minimalizuje ilość odpadów oraz ułatwia wyselekcjonowanie z nich surowców wtórnych i przekazania ich do miejsc, w których zostaną poddane recyklingowi. Od 1 stycznia 2019 r. w Polsce jest obowiązek segregowania śmieci z podziałem na pięć rodzajów, czyli powinniśmy mieć w domu pięć osobnych pojemników na śmieci.

Osobno wyrzucaj:

  • bioodpady – m.in. fusy po kawie i herbacie, rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, odpadki owoców i warzyw.
  • metale i tworzywa sztuczne – np. kartony po sokach i mleku, zgniecione puszki, plastikowe butelki, zakrętki;
  • papier – m.in. gazety, czasopisma, kartony;
  • szkło – np. puste butelki, słoiki. Nie umieszczamy tu m.in. szkła żaroodpornego, potłuczonych kieliszków, luster, szyb i żarówek;
  • odpady zmieszane – wrzucamy to, czego nie udało się poddać segregacji (np. mokry papier, opakowanie po maśle, pieluchy czy żwirek dla zwierząt).

Warto w domu segregować śmieci nie tylko, żeby chronić środowisko i redukować ilości odpadów, ale również z uwagi na niższą opłatę za wywóz segregowanych nieczystości. Lokatorzy, który nie selekcjonują śmieci płacą dwukrotność wysokości stawki.

Nie marnuj papieru

Przeciętny Polak zużywa rocznie ok. 150 kg papieru. Warto go oszczędzać, bo nawet takie pojedyncze działania mają ogromne znaczenie. Możesz zacząć od rezygnacji m.in. z papierowych wyciągów bankowych, rachunków za prąd na rzecz faktur i rachunków elektronicznych. Jeżeli koniecznie musisz coś wydrukować to ustaw margines strony na minimum, żeby maksymalnie zadrukować papier. Zawsze drukuj dwustronnie. Zamiast kupować papierowe czasopisma i książki, staraj się wybierać ich wersje elektroniczne. Jeśli chcesz coś w domu zanotować, wykorzystuj do tego celu używane zeszyty, częściowo zadrukowane kartki i nieaktualne kalendarze. Papierowe opakowania staraj się używać kilkakrotnie.

Wykorzystuj obierki z warzyw i owoców

Jeśli chcesz zadbać o planetę, powinieneś zmienić wiele nawyków. Wdróż jak najszybciej w życie modny obecnie trend zero waste i ograniczy ilości odpadów w domu. W ten sposób nie tylko pozytywnie wpłyniesz na środowisko, ale również odtworzysz naturalne cykle, w których dasz drugie życie produktom i znowu staną się one zasobami.

Zacznij od ponownego wykorzystywania obierków z owoców i warzyw oraz ich resztek. W ten sposób nie tylko zredukujesz do minimum ilość odpadów, ale również w ekologiczny sposób posprzątasz i zadbasz o dom.

Rób ekologicznie zakupy w duchu zero waste

Wystarczą niewielkie zmiany codziennych nawyków, aby zatroszczyć się o środowisko.

Sprawdzone sposobów na ekologiczne zakupy:

  1. Rób listę zakupów.
  2. Używaj wielorazowych toreb zakupowych.
  3. Wybieraj opakowania nadające się do recyklingu i biodegradowalne.
  4. Unikaj opakowań – zrezygnuj z warzyw pakowanych w folię i wybieraj produkty na wagę (suszone owoce, orzechy, ryż).
  5. Wybieraj duże opakowania produktów – ograniczysz w ten sposób zużycie plastiku.
  6. Stawiaj na producentów dbających o środowisko – np. ekologiczne gospodarstwa i zrównoważone zasoby.
  7. Zrezygnuj z produktów jednorazowych – np. plastikowych naczyń i sztućców.
  8. Kupuj produkty używane (meble, ubrania, rowery, samochody).
  9. Sprawdzaj skład ubrań przed zakupem.

Wykorzystuj zużyte opakowania

Zanim pozbędziesz się słoika czy butelki, zastanów się, czy nie da się ich ponownie wykorzystać. Niewielkie opakowanie po napoju może nam posłużyć jako bidon, przybornik na długopisy, albo konewka. Ze szklanych butelek po winie warto wykonać lampiony, a duży słoik po ogórkach można wykorzystać do zrobienia roślinnej dekoracji z kwiatów. Wiele produktów które lądują w koszu na śmieci, nadaje się do ponownego użycia. Wystarczy tylko puścić wodze fantazji i wykazać się odrobiną kreatywności.

Ekologiczny wybór

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Recykling zacznij już w domu. Segreguj śmieci i daj zużytym opakowaniom drugie życie. Sprawdź, co można zrobić ze śmieci - RegioDom.pl

Wróć na kozy.naszemiasto.pl Nasze Miasto