MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przysięga terytorialsów. Zobacz ZDJĘCIA. Śląską Brygadę WOT zasiliło kilkadziesiąt osób

JAK
Dzisiaj na bielskim placu Ratuszowym odbyła się przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady WOT.
Dzisiaj na bielskim placu Ratuszowym odbyła się przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady WOT. JAK
Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic... - te słowa roty wojskowej wypowiedziało dzisiaj 28 stycznia kilkudziesięciu żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przysięga odbyła się na bielskim placu Ratuszowym.

Przysięga WOT na placu Ratuszowym

Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas przypomniał, że przysięga odbywa się w 160. rocznicę powstania styczniowego, które było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w Rzeczypospolitej rozdartej przez zaborców.

- Z bronią w ręku Polacy wystąpili przeciwko carskiemu imperium, niszczącego polskość w procesie zaciekłej rysyfikacji. Nasz naród przemówił potężnym głosem dumy i protestu - mówił płk. Białas. Podkreślał, że wprawdzie poetka Wisława Szymborska pisała, iż „nic dwa razy się nie zdarza". - Niestety, nie dotyczy to naszych doświadczeń historycznych ze wschodnim sąsiadem. Jeśli nie chcemy mieć powtórki z historii i ponownej utraty suwerenności, musimy budować odpowiedni potencjał odstraszania - mówił płk Białas. Przypomniał, że Wojska Obrony Terytorialnej są jednym z pięciu rodzajów sił zbrojnych RP. Powstały w celu obrony i wspierania lokalnych społeczności. - To w tej formacji można służyć Ojczyźnie nie tylko poprzez pracę zawodową, ale także poprzez służbę wojskową - mówił dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dzisiaj rotę przysięgi w obecności m.in. parlamentarzystów, samorządowców, kombatantów i swoich najbliższych, złożyło kilkadziesiąt osób. Wcześniej kandydaci przeszli szkolenie podstawowe - 16-dniowe lub wyrównawcze 8-dniowe (dla tych, którzy wcześniej służyli w wojsku). Szkolenie podstawowe obejmowało m.in. zajęcia ze strzelania, taktyki czy pierwszej pomocy. Jak stwierdził ppłk Daniel Baron ponad 30 osób zasili 133. Batalionu Lekkiej Piechoty stacjonujący w Cieszynie.

Wiktoria Barteczko zdecydowała się wstąpić do terytorialsów, bo - jak powiedziała w rozmowie z DZ - nie widzi się w innym zawodzie. - Ciągnie mnie do munduru, to całe życie w biegu. Nie chcę siedzieć przy biurku, wolę pójść do lasu i poczuć trochę adrenalinki - zwierzała się pani Wiktoria, której podczas szkolenia najbardziej podoba się zielona taktyka i strzelanie. Nie ukrywała, że służba w WOT to pierwszy krok, bo chciałaby swoje życie związać z wojskami powietrznodesantowymi.

Też możesz zostać terytorialsem

Płk Tomasz Białas przypomniał, że obecnie w Polsce jest około 37 tysięcy żołnierzy WOT. Śląska brygada (obejmująca swym zasięgiem województwa śląskie i opolskie) liczy prawie 2 tysiące żołnierzy. Chętnych do wstąpienia w szeregi terytorialsów nie brakuje.

- Na terenie województwa śląskiego bataliony funkcjonują już od kilku lat, mają bardzo wysoki poziom ukompletowania. Walczymy o to, by odpowiednio ukompletować bataliony w województwie opolskim - powiedział płk. Tomasz Białas. Dodał, że jeśli ktoś chciałby wstąpić do WOT, to droga jest bardzo prosta - powinien swe kroki skierować do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji lub skontaktować się z 13. Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej. Całą procedurę przyjęcia do terytorialsów można sfinalizować w dwa dni.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przysięga terytorialsów. Zobacz ZDJĘCIA. Śląską Brygadę WOT zasiliło kilkadziesiąt osób - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na kozy.naszemiasto.pl Nasze Miasto