Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepszy dom na świecie... jest w woj. śląskim! Wygląda obłędnie! Właśnie został nagrodzony

red.
Najlepszy dom na świecie... jest w woj. śląskim! From the Garden House projektu katowickiej pracowni architektonicznej KWK Promes Roberta Koniecznego otrzymał tytuł - Archello BEST OF 2021. Dlaczego to taki niezwykły projekt, zapytaliśmy szefa KWK Promes. - Pracujemy teraz z bananami na twarzach - mówi zachwycony architekt Robert Konieczny.

Niesamowity dom jednorodzinny zaprojektowany przez architektów KWK Promes, otrzymał tytuł Archello BEST OF 2021 - znajduje się w Łące, w pow. pszczyńskim!

Warto zauważyć, że Archello to jeden z najbardziej znanych portali architektonicznych na świecie, który każdego roku wskazuje najlepsze realizacje z całego globu. Holenderski portal interesuje się niezwykłymi obiektami architektonicznymi i żeby znaleźć się w jego kręgu zainteresowań trzeba się naprawdę wyróżniać. Zespół krytyków i redaktorów składający się z przedstawicieli znawców architektury z wielu stron świata ocenił projekt katowickiej pracowni bardzo wysoko. O tym niezwykle cennym wyróżnieniu architekci dowiedzieli się w środę 12 stycznia.

- To jest wspaniałe uczucie, że zostaliśmy docenieni przez ten znany w branży portal. Pracujemy teraz z bananami na twarzach - powiedział - mówi Robert Konieczny, architekt i szef pracowni KWK Promes.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na początku był ogród...

Projekt „From The Garden House” był dla architektów z KWK Promes niecodziennym doświadczeniem. Właściciel terenu przyszedł do nich z gotowym projektem ogrodu, który był już na zaawansowanym etapie realizacji. Brakowało tylko domu... Wszystko dlatego, że zleceniodawca chciał też od razu mieć wokół posiadłości piękny ogród. Jak podkreślają architekci, aby uzyskać docelową wielkość, rośliny potrzebują dużo więcej czasu niż trwa realizacja domu, a sadzenie dorodnych wysokich drzew generuje duże koszty. Co więcej, transport dorodnych drzew jest nieekologiczny, bo wymaga przewiezienia ich z odległych miejsc, jak i użycia ciężkiego sprzętu.

- Zwykle dzieje się to w odwrotnej kolejności. Na początku robi się projekt, buduje dom, a na końcu tworzy ogród. W tym przypadku było zupełnie inaczej. Choć wydawało się to szaleństwem, podjęliśmy się tego wyzwania. Zaczęliśmy projektować - wspomina Robert Konieczny. - Będąc tam na miejscu zobaczyłem miękko poprowadzoną drogę prowadzącą do domu. To mnie zainspirowało. Pociągnąłem kilka kresek więcej. Ta miękka droga zamieniła się w parter tego budynku, który tak się miękko kształtuje. Fajnie, że się tak miękko kształtuje, bo wydziela poszczególne strefy - dojazd, nisze na tarasy i pół atrium do którego wchodzi zieleń. Na to wszystko położona jest czysta, kubiczna biała forma z piętrem sypialni i znajdująca się tam galerią sztuki. Właścicielom zależało na tym, żeby ten dom był najprostszy i uspokajał chaos przestrzenny panujący wokół - dodaje architekt.

Skoro architekci nie mogli zbyt wiele zmienić w otoczeniu domu, rozległy ogród potraktowali jak element naturalny, którego się nie wybiera. Stąd nazwa projektu, bo z ogrodu ten dom wynika.

Najlepszy dom na świecie... jest w woj. śląskim! Wygląda obł...

- My pracując przy tym projekcie trochę zweryfikowaliśmy patrzenie na cały proces projektowania. Nauczyliśmy się czegoś nowego po tym projekcie. Ważne też, że ten dom jest oparty na wszystkich nowoczesnych technologiach. Projektując dom chcieliśmy, żeby czerpał on jak najwięcej z czystej energii i tak się stało. W bardzo nieznacznym stopniu ten budynek pozostawia ślad na środowisku - podkreśla Robert Konieczny.

Ekologiczny dom wtopił się w otoczenie

Celem architektów było stworzenie budynku, a w przyszłości kolejnych, planowanych domów wokół, które harmonijnie wtapiają się w naturę i przede wszystkim są obiektami czerpiącymi energię z alternatywnych źródeł. Na tym skupili się najbardziej w projekcie, żeby stosować i rozwijać zrównoważone systemy. Chcieli, aby przy zmieniającym się klimacie, zarówno te domy, jak i powstające z nimi zielone tereny, cały czas funkcjonowały jak jeden, samowystarczalny organizm.

Mając za punkt wyjścia ogród, stworzyli niejako architekturę tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą, stając się częścią ekosystemu. Dom splata się z zielenią, pobiera energię ze środowiska z odnawialnych źródeł, ale i oddaje ją do otoczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najlepszy dom na świecie... jest w woj. śląskim! Wygląda obłędnie! Właśnie został nagrodzony - Tychy Nasze Miasto

Wróć na kozy.naszemiasto.pl Nasze Miasto