Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lasek Aniołowski w Częstochowie w jesiennym wydaniu - zobacz ZDJĘCIA. To miejsce z niezwykle ciekawą historią!

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Lasek Aniołowski w Częstochowie w jesiennym wydaniu prezentuje się niezwykle urokliwie. Przyroda w pełnej krasie zachwycają całą paletą barw. Choć właściwie miejsce to jest atrakcyjne o każdej porze roku. Dlaczego? Z pewnością, dlatego że jest pełne tajemnic. Zbaczając z głównej ścieżki i idąc w głąb, możemy na przykład przyjrzeć się pozostałościom dawnej strzelnicy…

Lasek Aniołowski kryje niecodzienną historię

Las Aniołowski wraz z kompleksem leśnym Gór Kawich przylegającym do niego od północy, stanowi rozległy, około 100 hektarowy obszar zieleni o ogromnym znaczeniu dla kształtowania ekosystemu północnej części Częstochowy.

Aby poznać jego historię powinniśmy cofnąć się do lat międzywojennych. To właśnie wtedy powstał w jego miejscu poligon. W 1928 został wyposażony w strzelnicę. Później był wykorzystywany przez 27. Pułk Piechoty i 7 Pułk Artylerii Lekkiej. Niektóre źródła podają, że w pobliżu planowano również wznieść szpital wojskowy, jednak tego pomysłu nie udało się zrealizować.

W okresie II wojny światowej poligon użytkowany był przez okupacyjne wojska niemieckie, zaś po 1945 roku przez stacjonujące w Częstochowie oddziały Ludowego Wojska Polskiego. Pozostałości po mieszczącej się tam strzelnicy można oglądać do tej pory – wystarczy tylko zboczyć z głównej ścieżki i pójść w głąb lasu.

W roku 1960 roku zapoczątkowano zalesienie byłego poligonu zlokalizowanego właśnie na tym rozległym terenie. I to właśnie wtedy rozpoczęła się historia Lasku Aniołowskiego jako kompleksu zieleni miejskiej.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że do grudnia 1995 roku teren był własnością Skarbu Państwa, potem stał się własnością Gminy Miasta Częstochowy. W roku 2006 przeprowadzono gruntowne oczyszczanie terenu. W tym czasie usunięto stamtąd 1119 pocisków artyleryjskich i granatów oraz 500 zapalników, pochodzących z okresu I i II wojny światowej!

Później – w latach 2007-2009 – miasto wzięło się za zagospodarowanie tego miejsca. W czasie sadzenia lasu posadzono sporo topoli, ówcześni włodarze pozbyli się jednak większości z nich, zamieniając na inne drzewa, m.in. lipy, buki, dęby, klony, świerki, modrzewie. Władze dążyły bowiem do tego by Las Aniołowski stał się parkiem leśnym, a wiec formą łączącą w sobie zalety parku i lasu.

Jego infrastruktura jest co jakiś czas uzupełniania i odnawiana. W ubiegłym roku znajdująca się tam rekreacyjna ścieżka zdrowia została wydłużona i poddana renowacji. Inwestycja została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Częstochowianie uwielbiają to miejsce

Lasek Aniołowski znajduje się na pograniczu dzielnic Północ i Wyczerpy-Aniołów. Od strony centrum miasta prowadzi do niego Promenada Czesława Niemena - deptak o długości 1700 m - zaś od północnego wschodu sąsiaduje pasmo wzgórz Góry Kawie. Naturalna rzeźba terenu jest mało zróżnicowana i cechują ją niewielkie spadki w kierunku południowym i wschodnim. Bardzo wyraźne jest natomiast ukształtowanie pochodzenia sztucznego (antropogenicznego), głównie z okresu istnienia dawnego poligonu, a być może również działań wojennych. Łatwe do zauważenia są nadal leje po wybuchach, ciągi okopów i wałów.

Dzięki swoim naturalnym walorom jest atrakcyjnym celem wycieczek i spacerów częstochowian. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców dzielnic Północ, Wyczerpy i Tysiąclecie. Chętnie odwiedzają go również ci z drugiego końca miasta.

Obecnie Lasek Aniołowski ma charakter rozległego parku leśnego m.in. z ciekawym układem alejek spacerowych, ścieżką zdrowia, ławkami i koszami na śmieci. Jest też ścieżka, na której można wykonywać ćwiczenia gimnastyczne – znajdziemy tam takie elementy, jak drewniany slalom, ławka do ćwiczeń, mostek z przeplotnicą łańcuchową, zestaw to przeskoków, czy poręcze akrobatyczne.

Przez Lasek Aniołowski prowadzi nas przyrodnicza ścieżka edukacyjna - na specjalnych tablicach umieszczone są informacje – ogólne o przyrodzie ogólne i o przyrodzie tego konkretnego miejsca. To doskonała przestrzeń do obcowania z naturą. Mamy tam wiele gatunków ptaków i dzikiej zwierzyny. Niejednokrotnie spacerując alejkami możemy stanąć oko w oko ze… zgrabną sarenką.

Z uroków Lasku Aniołowskiego korzystają też biegacze, czy miłośnicy wycieczek rowerowych. Często jest też scenerią do różnego rodzaju sesji plenerowych. Odbywają się w nim również liczne zawody biegowe, a także nordic walking.

Warto zejść ze ścieżek głównych

Lasek Aniołowski zachwyca o każdej porze roku. Jesienią miejsce to jest jednak szczególnie urokliwe, bo przyroda prezentuje się w pełnej krasie zachwycając całą paletą barw. Zobaczcie zresztą sami.

Wybierając się na spacer, warto zboczyć nieco z głównych alejek i przyjrzeć się przyrodzie nieco bliżej. To właśnie wśród gęstwiny, do której tak naprawdę prowadzą wydeptane ścieżki, możemy podziwiać okazałe ruiny strzelnicy. Nie sposób przejść obojętnie również wobec pokrytych bluszczem drzew, a także tych... powalonych. Wśród nich dostrzec można różne kształty. Wprawne oko może zobaczyc nawet... smoka, który od lat strzeże terenów Lasku Aniołowskiego. Jeśli nie bywacie w tych rejonach zbyt często, to zachęcamy, aby to zmienić. Naprawdę warto!

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto