Wybierz region

Wybierz miasto

  Wernisaż wystawy Mariana Cholerka pt.: Polskie orły z radzieckich zegarków

  Pałac Czeczów
  Kozy, ul. Krakowska/5, +48 33 818 03 11

  18:00 Piątek, 22 kwietnia

  • Wstęp wolny

  Scenarzysta, reżyser i producent filmow animowanych, wspołtworca kultowego „Reksia” i kilku odcinkow „Bolka i Lolka” oraz autor m.in. nagradzanego „Oracza”, wielokrotnie wyrożniany w kraju i poza jego granicami – Marian Cholerek. Autor jednych z bodaj najbardziej osobliwych trofeow, jakie zasłużeni dla kultury (i nie tylko) mogą otrzymać – wizerunkow polskich orłow w godłach, wykonanych z werkow radzieckich zegarkow.
  Historia tych oryginalnych dzieł (nie tylko przedstawiających polskie orły, choć to zdecydowanie najczęstszy motyw) rozpoczęła się około 25 lat temu, kiedy to w piwnicy u kolegi Marian Cholerek znalazł stertę części mechanizmow zegarkow. Dojrzał w nich estetyczne potencjały i zabrał ze sobą. Od tego momentu, jak sam mowi – „rozkręca czas” i tworzy z jego niepotrzebnych części nowe formy.
  Najczęstszymi kompozycjami, jak wspomniano wcześniej, są polskie orły, ktore autor podarowuje ludziom wybitnym, jako wyraz uznania i szacunku. Tradycję obdarowywania rozpoczął w 2011 roku od Andrzeja Wajdy; dziś nobilitowanych jest już ponad stu. W zacnym gronie znaleźli się też np. Anna Dymna, Jan Nowicki, Krystyna Janda, Tomasz Stańko, Krzysztof Penderecki, Monika Brodka, Adam Małysz czy Tomasz Adamek. Osobną kolekcję stanowią fotografie przedstawiające wyrożnionych wraz z nagrodami. Zarowno fotografie, jak i same „orły”, zobaczyć będzie można na wystawie, ktorej wernisaż odbędzie się 22 kwietnia br. o godz. 18:00 w Galerii Pałacu Czeczow – Domu Kultury w Kozach. Zapraszamy!

  /spo/

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u? [QUIZ]