Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie 2024. Za co można dostać mandat na narciarskim stoku? Kodeks narciarza. A policjanci na nartach pilnują porządku

Aurelia Lupa, ŁB
Policyjny patrol narciarski w Zakopanem
Policyjny patrol narciarski w Zakopanem Policja Zakopane
Policjanci pojechali na narty. Mundurowi założyli narty i od początku ferii pilnują bezpieczeństwa szusujących na największych podhalańskich stokach narciarskich. Jak dotąd mundurowi jedynie pouczają, choć w drastycznych przypadkach łamania zasad bezpieczeństwa mogą również ukarać nieposłusznego narciarza mandatem.

Jak zaznacza asp. sztab. Roman Wieczorek, rzecznik zakopiańskiej policji, policjanci zwracają uwagę na osoby, które zbyt agresywnie i pod wpływem alkoholu szusują na stokach, gdyż stwarzają one realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku.

- Policjanci sprawdzają również czy narciarze i snowboardziści przestrzegają regulaminu stoku, a dzieci i młodzież do 16 roku życia korzystają z obowiązkowych kasków ochronnych. W rejon stoków narciarskich zostali skierowani również policjanci prewencji, których zadaniem jest m.in. zapobieganie bójkom, uszkodzeniu mienia czy kradzieżom sprzętu narciarskiego – dodaje policjant.

Patrole policjantów są dobrze oznakowane – tak, aby każdy z szusujących widział stróżów prawa z daleka.

- Policjanci pojawiają się na wielu stokach powiatu tatrzańskiego, każdego dnia na innym wyciągu. Takie patrole będą do końca okresu zimowych ferii – zapowiada policja.

Za co można dostać mandat na narciarskim stoku

Zabroniona jest jazda na nartach czy desce pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W Polsce za stan nietrzeźwości prawo uznaje sytuację, w której osoba ma we krwi więcej niż 0,5 promila alkoholu. Kara grzywny może wynieść do 5 tys. zł.

Na mandat naraża się też osoba, która mając pod opieką nieletniego do 16 roku życia (rodzic, instruktor, itd.) pozwala mu jeździć bez kasku. Dla dzieci poniżej 16 roku życia są one obowiązkowe. Tu kara grzywny może wynieść od 20 do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu to nawet 5 tysięcy.

To tzw. Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):

  • 1. Wzgląd na inne osoby - Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych osób.
  • 2. Panowanie nad szybkością - Narciarz lub snowboardzista powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trudności i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
  • 3. Wybór kierunku jazdy - Jadący powyżej narciarz lub snowboardzista, dysponując lepszą widocznością i możliwościami, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z osobą znajdującą się poniżej.
  • 4. Wyprzedzanie - Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz zawsze w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potracenia wyprzedzanego.
  • 5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy - Narciarz lub snowboardzista, który wchodzi/wjeżdża na trasę powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
  • 6. Zatrzymanie się - Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz lub snowboardzista może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz lub snowboardzista powinien usunąć się z toru jazdy tak szybko jak to możliwe.
  • 7. Podchodzenie i schodzenie - Narciarz lub snowboardzista powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy i snowboardzistów, którzy pieszo schodzą w dół.
  • 8. Przestrzeganie znaków narciarskich - Każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
  • 9. Zachowanie w razie wypadku - W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanemu pomocy.
  • 10. Stwierdzenie tożsamości - Każda osoba uczestnicząca w wypadku lub będąca jego świadkiem powinna podać swoje dane osobowe.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto