Dlaczego firmy tracą płynność finansową? Podpowiadamy, jak tego uniknąć

Materiał informacyjny Santander Bank Polska
Istnieje kilkadziesiąt sposobów na to, aby nie utracić płynności finansowej. Obecnie z myślą o przedsiębiorcach powstało wiele rozwiązań, dzięki którym obawa przed utratą stabilizacji wydaje się zdecydowanie mniejsza. O czym zatem powinniśmy pamiętać, gdy prowadzimy własną działalność?

Co powoduje utratę płynności finansowej?

Jak prowadzić własną działalność, aby osiągać zyski? Na to pytanie na pewno szuka odpowiedzi wielu przedsiębiorców. Ciągłe zmiany na rynku, pojawiająca się konkurencja, czy pandemia w 2020 roku. To wraz z nią nadeszły czasy, w których niezwykle trudno było się ludziom odnaleźć.

To jednak nie wszystkie powody, które mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej. Dlaczego więc jeszcze firmy tracą płynność finansową? Oprócz kryzysów gospodarczych, społecznych i ekonomicznych, powodem może być również:

 • nieodpowiednia weryfikacja kontrahentów,
 • brak procesów, które pozwalają zarządzać płynnością finansową w firmie,
 • nieplanowane opóźnienia w opłacie faktur lub brak zapłaty za usługi, niezaplanowany wzrost kosztów pracowniczych,
 • brak pieniędzy, które są dla firmy poduszką finansową,
 • niedostosowanie się do zasad i potrzeb rynku, na którym działa firma.

Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim warto znaleźć błędy w prowadzeniu własnego biznesu, ale również otworzyć się na nowe rozwiązania. Własna działalność wiąże się dziś z wieloma wyrzeczeniami, umiejętnością dostosowania się do świata, warunków politycznych, społecznych czy gospodarczych. Mamy jednak kilka porad, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji oraz spojrzenia na spełnianie swoich marzeń nieco łaskawszym okiem.

 • Znajdź i zrozum swoje problemy
  Zrób rachunek zysków i strat. Znajdź powód, przez który Twoja płynność finansowa może być zagrożona. Zwróć uwagę na działania swoje, konkurencji, zmiany na rynku, na którym jesteś obecny. W sposób szczery odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego firmy tracą płynność finansową, a następnie odnieś swoje odpowiedzi do biznesu, który prowadzisz.

 • Zaufaj księgowości
  Porozmawiaj z działem księgowości i postarajcie się ustalić takie procesy zarządzania budżetem, które będą miały wpływ na płynność finansową Twojej firmy. Jeżeli nie posiadasz takiego działu, osoby zajmującej się księgowością lub prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, możesz skorzystać, np. z propozycji jakie oferują banki.

  Jedną z opcji jest eKsięgowość w Santander Bank Polska, do której mają dostęp użytkownicy Konta Firmowego Godnego Polecenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz nie tylko znacznie szybciej wystawiać faktury, ale również korzystać ze wsparcia księgowego i technicznego zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

 • Zabezpiecz finanse swojej firmy
  Płynność finansowa nie będzie miała racji bytu, jeżeli odpowiednio nie zadbamy o finanse naszej firmy i nie postawimy naszych interesów na pierwszym miejscu. Wystawiając fakturę, na pieniądze często musimy czekać dłużej. Tymczasem warto znać rozwiązania, które ten czas oczekiwania znacznie skrócą, nawet do 5 minut od złożenia wniosku. Takie rozwiązanie oferuje np. Santander Bank Polska, w usłudze eFaktoring. Co więcej, decydując się na taką usługę, sami możemy zdecydować, czy chcemy sfinansować całość faktury, czy tylko jej część.

  Inną opcją, również niezwykle pomocną, którą oferuje ten bank, jest także eWindykacja. Nie ma co bowiem ukrywać, że w obecnych czasach, gdy prowadzimy biznes, możemy spotkać się z brakiem zapłaty za naszą pracę, usługi czy produkty. Wówczas taka opcja pomoże nam odzyskać pieniądze. Najpierw polubownie, a gdy nie przyniesie to odpowiednich rezultatów, również sądownie.

 • Naucz się prosić o pomoc
  To jedna z tych zasad prowadzenia własnego biznesu, która nie należy do popularnych. Szkoda, ponieważ dzięki niej wielokrotnie udaje wyjść się z mniejszych, a niekiedy z większych opresji. Aby zarabiać, musisz działać. Działania te jednak bardzo często wiążą się z blokowaniem środków na koncie.

 • Jak zadbać o płynność finansową w tym przypadku? Istnieje możliwość skorzystania z usługi eWadia. Dzięki takiemu podejściu zamienisz wadium w gotówce, na poręczenie wadialne, w związku z czym możesz wziąć udział w przetargu, a jednocześnie nie utracić swojej płynności finansowej. Rozwiązanie to proponuje Santander Bank Polska, który dodatkowo daje możliwość wybrania okresu otrzymania poręczenia wadialnego od 30, do nawet 120 dni.

 • Przede wszystkim – nie czekaj!
  Najważniejsze jednak jest to, aby nie czekać z szukaniem rozwiązań zbyt długo. Szybka interwencja zabezpieczy Cię i Twoją firmę przed utratą płynności finansowej. To z kolei odciąży Twoją głowę od zmartwień, dzięki czemu będziesz mógł więcej czasu poświęcić sobie i swoim najbliższym.

Z usług eKsięgowość, eFaktoring, eUmowy, eWindykacja, eWadia i eLeasing skorzystasz przez Mini Firmę Internet. Usługi kierujemy do nowych i obecnych klientów banku – osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i którzy zawrą z nami umowę bankowości elektronicznej Mini Firma. Usługi dostarczają nasi partnerzy: eKsięgowość – InFakt sp z o.o., eFaktoring - Narodowy Fundusz Gwarancyjny S.A., eUmowy - LawBiz Technology sp. z o.o.,eWindykacja - BEST S.A, eWadia - POLFUND Fundusz Poręczeń Kredytowych S.A, eLeasing - Santander Leasing S.A. Szczegóły oferty banku, informacje o opłatach, prowizjach, oprocentowaniu są dostępne na santander.pl/firmy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dlaczego firmy tracą płynność finansową? Podpowiadamy, jak tego uniknąć - Strefa Biznesu

Wróć na kozy.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie