Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Żywiecki Park Etnograficzny, to świetne miejsce, gdzie można odpocząć i poznać przeszłość

JAK
Jeśli chcecie odbyć podróż do przeszłości, a przy okazji odpocząć i pobyć na łonie natury, to powinniście skierować swoje kroki do Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu. To najmłodsze muzeum typu skansenowego w Polsce i trzecie w województwie śląskim w znakomity sposób odwzorowuje układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego.

Na obszarze ponad 6 hektarów posadowionych zostało 19 zabytkowych obiektów architektury. Nadrzędną zasadą, która przyświecała podczas tworzenia skansenu, był postulat przeniesienia możliwie maksymalnej ilości oryginalnego, zabytkowego materiału. Dzięki temu możemy tutaj podziwiać budynki autentyczne, pochodzące z różnych okresów, będące perełkami architektury beskidzkiej.

W Żywieckim Parku Etnograficznym w Ślemieniu znajduje się kilkanaście obiektów. Zwiedzający mogą podziwiać m.in. budynek szkoły z 1900 r., XIX-wieczny spichlerz, kompletną zagrodę chłopską z domem mieszkalnym z 1895 r., na którym swoje piętno odcisnęły działania ostatniej wojny, małomiasteczkową aptekę.

We wnętrzach budynków zrekonstruowano wystrój oraz urządzono ekspozycje obrazujące wszelkie aspekty życia górali. Ponadto na terenie parku znajdują się dwie piwniczki - półziemianki oraz trzy studnie - każda o innym sposobie pobierania wody, całość uzupełniają przydrożne krzyże i kapliczki.

- Zapraszamy do naszego skansenu. Mamy nowe obiekty do zwiedzania, m.in. tartak ze Złatnej, a także nową wystawę prezentującą szynk galicyjski. Oglądaniu wnętrz towarzyszą ścieżki dźwiękowe, które pozwalają mocniej odbierać nasze ekspozycje - mówi etnograf Teresa Kurzyk, dyrektor Żywieckiego Parku Etnograficznego i autorka koncepcji parku. Dodaje, że do ślemieńskiego Etno Parku warto przyjechać, by wiele się dowiedzieć na temat przeszłości, a przede wszystkim odpocząć. - Z dala od zgiełku, z dala od problemów trosk dnia codziennego. To wszystko zostawiamy za sobą, a wracamy do krainy dzieciństwa. Przypominają się nam czasy, kiedy byliśmy na wakacjach u babci - mówi Teresa Kurzyk.

Etno Park w Ślemieniu w weekendy można zwiedzać od godz. 10.00 do 18.00. Natomiast w dni robocze od godz. 9.00 do 16.00. Ostatnie wejście zawsze jest na godzinę przed zamknięciem skansenu. Do dyspozycji gości pozostaje parkin dla samochodów osobowych i autokarów o powierzchni prawie 1100 m kw. Bilet ulgowy kosztuje 8 zł, normalny - 10. Zwiedzanie z przewodnikiem - 30 zł (do 15 osoby).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kozy.naszemiasto.pl Nasze Miasto