Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co wolno, a czego nie w parku narodowym?

Redakcja
Przyroda nie może być „zamknięta na kłódkę”. I nie jest! Ale nie może być też traktowana jak „punkt wymiany” tego, co zbędne na to, co nam się podoba. Puszki po coli czy butelki pet w zamian za rośliny chronione, albo „trofea” w postaci odłamków jurajskich skałek, to marny biznes dla natury. Dla nas zresztą też, bo przecież wędrując po górach, lasach i plażach nie chcemy oglądać wysypisk śmieci. Chcemy wrażeń estetycznych, a nie „poślizgu” na porzuconej skórce od banana. A skoro tak, to wyruszając na wakacyjne wędrówki, zróbmy rachunek sumienia i zadajmy sobie pytanie: dlaczego przyroda musi być chroniona przed nami, którzy jesteśmy przecież jej częścią?

Wędrowiec w parku mile widziany, ale wandal nie!
Pod szczególną ochroną są parki narodowe - zbyt cenne, aby liczyć na to, że nie trafią tu wandale. Niestety, trafiają zbyt często. Jak uczy doświadczenie, obecność turystów w parku narodowym łączy się z zagrożeniem dla cennego przyrodniczo obszaru. Deptane rośliny, rozpalane ogniska, płoszone zwierzęta. Często tak bywa, więc zakazy muszą być. Jakie? Co wolno turyście, a czego nie? Czy można palić ogniska w parku narodowym, zrywać kwiaty, zbierać grzyby, jagody? Jak zachować się w zetknięciu z dzikim lub rannym zwierzęciem? Czy można fotografować przyrodę? Jakimi pojazdami wolno poruszać się w parku? Odpowiedzi na te pytania są w naszym poradniku. Warto je poznać i stosować podczas wakacyjnych wędrówek.

Dziewięć przykazań i rad dla świadomego turysty

1. W parku narodowym jesteś gościem. Wchodząc do parku, pamiętaj, że przyszedłeś tu „z wizytą”, musisz więc dostosować się do zasad ustalanych przez gospodarzy. Poruszaj się po wyznaczonych szlakach i dla własnego bezpieczeństwa nie schodź z oznakowanej ścieżki.

2. Nie pal poza wyznaczonymi miejscami. W parku narodowym nie można palić papierosów poza wyznaczonymi miejscami. Co z ogniskiem? Pamiętaj, że palenie ognisk jest dozwolone wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez dyrektora parku. Rozpalenie ogniska w przypadkowym miejscu jest karane, bo może spowodować groźne następstwa i nieodwracalne straty.

3. Nie hałasuj, zachowaj ciszę. Przemierzając parkowe ostępy, nie krzycz, nie rozmawiaj za głośno, nie włączaj muzyki. Być może zostanie to nagrodzone spotkaniem z dzikimi zwierzętami i możliwością ich podziwiania w naturalnym środowisku. Hałas i rwetes tylko je wypłoszy.

4. Nie „zaczepiaj” zwierząt, las to ich dom. Pamiętaj, aby nie zbliżać się do napotkanych na szlakach zwierząt, nie „zaczepiać” ich, nie prowokować, nie karmić (np. niedźwiedzi w Beskidach). Pod żadnym pozorem nie zabieraj zwierząt z lasu! Zrobisz im krzywdę, a nie pomożesz!

5. Zostaw rośliny w spokoju, nie zbieraj grzybów. W czasie spaceru po parku możesz znaleźć wiele pięknie kwitnących roślin. Pamiętaj, że są to rośliny chronione. W parku narodowym zrywanie roślin (kwiatów, jagód, gałązek drzew i krzewów) jest zabronione. Podobnie jak zbieranie grzybów. Na grzybobranie wybierz się do innego lasu. Zamiast zrywać rośliny - fotografuj! W celach niekomercyjnych możesz robić to na szlakach bez przeszkód. Amatorskie zdjęcia możesz robić również zwierzętom, ale pamiętając o podstawowej zasadzie: nie płoszyć! Nie urządzaj więc „sesji zdjęciowej” np. niedźwiedziowi.

6. Zapisz numer telefonu alarmowego. Przed wyprawą spisz wszystkie niezbędne numery telefonów, szczególnie alarmowe oraz do dyrekcji parku. Mogą przydać się na trasie wędrówki. Jeśli okaże się na przykład, że znajdziesz na terenie parku narodowego rannego ptaka czy inne ranne zwierzę, nie podchodź do niego, nie dotykaj, tylko zadzwoń do parku narodowego, w którym się znajdujesz - jego pracownicy przyjdą z pomocą zwierzęciu. Do parku dzwoń także wtedy, gdy zauważysz, że ktoś niszczy chronioną przyrodę.

7. Pieszo, na rowerze, konno, a może bryczką? Park narodowy możesz zwiedzać i podziwiać nie tylko pieszo, ale na różne sposoby. Tym bardziej, że wędrówka po leśnych bezdrożach czy górskich szczytach może być męcząca również dla „zaprawionych w bojach” turystów. Pamiętaj jednak, żeby nie „taranować” parku samochodem i nie rozjeżdżać leśnych tras quadem. Każdy park możesz przemierzać rowerem, konno lub bryczką, jak również transportem zorganizowanym przez park lub instytucję działającą w porozumieniu z parkiem. Przykładem takiej wycieczki jest dojazd do wydm ruchomych w Słowińskim Parku Narodowym, prowadzący po specjalnie wyznaczonych szlakach.

8. Plaża w parku również jest pod ochroną. Turyści lubiący bardziej „stabilny” wypoczynek, mogą skorzystać z udostępnianych przez parki narodowe plaż, na których przy odrobinie szczęścia można spotkać nawet fokę. Pamiętaj jednak, że plaża to też część parku. Odpoczywającej foki nie należy więc niepokoić, głaskać, bądź chwytać. Ale na takiej wyjątkowej plaży warto być i poczuć, że refren „już nie ma dzikich plaż” to mit.

9. Nie śmieć, nie będzie kary i wstydu! Skoro już przeszedłeś, drogi turysto, parkowy szlak - niezależnie od tego czy leśny, górski, czy idąc brzegiem morza, pamiętaj, aby zabrać ze sobą to, co przyniosłeś - papiery, butelki, resztki jedzenia. Zaśmiecanie przyrody to nie tylko łamanie przepisów zagrożone karą. To po prostu wstyd!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto