Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bomba na bombie, czyli tylko we wrześniu bielscy policjanci zabezpieczali cztery niewybuchy

Jacek Drost
Jacek Drost
Tylko we wrześniu policjanci cztery razy zabezpieczali niewybuchy z okresu II wojny światowej odnalezione na terenie powiatu bielskiego.
Tylko we wrześniu policjanci cztery razy zabezpieczali niewybuchy z okresu II wojny światowej odnalezione na terenie powiatu bielskiego. KMP w Bielsku-Białej
Tylko we wrześniu policjanci cztery razy zabezpieczali niewybuchy z okresu II wojny światowej odnalezione na terenie powiatu bielskiego. Niebezpieczne znalezisko najczęściej jest odnajdywane podczas prac ziemnych lub drogowych, trafiają też na nie grzybiarze lub spacerowicze, a czasami dzieci. Co robić, kiedy znaleźliśmy niewybuch?

Asp. sztab. Roman Szybiak, p.o. oficera prasowego bielskiej policji poinformował dzisiaj 24 wrzenia, że w samym wrześniu policjanci cztery razy zabezpieczali niewybuchy z okresu II wojny światowej odnalezione na terenie powiatu bielskiego.

- 9 września mieszkaniec Bestwiny, spacerując w pobliżu swojego domu, odnalazł pocisk artyleryjski. Z kolei 18 września mieszkaniec Jaworza przechadzając się po okolicznym lesie natrafił na dwa pociski moździerzowe. 21 września, również w lesie, tym razem w Janowicach mieszkaniec podczas spaceru natrafił na pocisk artyleryjski. Ostatnia taka interwencja miała miejsce wczoraj w Jasienicy. W zagajniku niedaleko swojego domu na pocisk artyleryjski natrafił spacerujący tamtędy mężczyzna - informuje Roman Szybiak.

Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom policję!

Co zrobić, kiedy znajdziemy niewybuch? Należy natychmiast powiadomić policję. Po zgłoszeniu na miejsce momentalnie kierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych oraz wzywają policyjnego pirotechnika.

Policja wyjaśnia, że następnie funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. Następnie, jeśli jest taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych. Dyżurny jednostki policji na terenie, której ma miejsce zdarzenie, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone niewypały.

Jak należy zachować się w przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch. Policja radzi:

Takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.

O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów - przestrzega policja.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bomba na bombie, czyli tylko we wrześniu bielscy policjanci zabezpieczali cztery niewybuchy - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na kozy.naszemiasto.pl Nasze Miasto