Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Dzień bociana
Bociany wolą teraz polecieć do Hiszpanii

Przez lata Polska była krajem, w którym żyło najwięcej bocianów w Europie. Jeszcze nie tak dawno było w naszym kraju 52 tysiące par lęgowych. Dziś żyje u nas tylko 45 tysięcy par. To o 15-20 procent mniej niż dziesięć lat temu. Wstępne wyniki badań prowadzonych w latach 2014-2015 przez Grupę Badawczą Bociana Białego wraz z wieloma organizacjami pozarządowymi i uczelniami dowodzą, że liczba bocianów spadła o siedem tysięcy par, a Polska straciła pozycję lidera na rzecz Hiszpanii, w której mieszka ich teraz 48 tysięcy. Czas na "bociani alarm". Bo zdaniem ornitologów, spadek populacji bocianów białych wynika głównie ze zmian w rolnictwie - likwidacji łąk oraz terenów podmokłych, a w efekcie ubytku żerowisk, które pozwalały ptakom na zdobycie pokarmu niezbędnego do wykarmienia piskląt.

Fundusz dla regionu
Ochotnicy z Pniowca mają już nowy wóz

Niedawno, Ochotnicza Straż Pożarna w Pniowcu otrzymała nowy wóz strażacki. W uroczystości przekazania pojazdu wzięli udział m.in.: burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot. Prezes Funduszu pogratulował strażakom-ochotnikom nowego nabytku i wyraził zadowolenie z tego, że teraz już wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne na terenie Tarnowskich Gór mają nowe wozy strażackie. W 2014 roku katowicki Fundusz dofinansował bowiem zakup dwóch ciężkich samochodów ratowniczo-pożarniczych, 18 średnich wozów ratowniczo-pożarniczych oraz 5 lekkich samochodów pożarniczych.

Sprzątanie świata 2015 w nadleśnictwie Siewierz
"Zielona pobudka" na zamku w Ogrodzieńcu to las, rowerowe kino, zabawa i drzewo szczęścia

"Dla mnie ekologia ma bardzo osobisty, ludzki wymiar. Jest to sprawa powietrza, którym oddycham ja i moja rodzina (i nie tylko moja!); parku, do którego chodzimy na spacer; wody, którą pijemy. To sprawa życia każdego z nas. Naturalne więc było, że włączyłam się do ogólnoświatowego ruchu, jakim jest "Clean Up the World". To słowa i przesłanie Miry Stanisławskiej-Meysztowicz, która była gościem honorowym centralnej akcji "Sprzątanie świata" - Polska 2015 - Piknik Ekologiczny "Zielona pobudka". Impreza zorganizowana przez Nadleśnictwo Siewierz, Fundację Nasza Ziemia, Zieloną Ligę oraz "Zamek" sp. z o.o. odbyła się wczoraj (31 maja) na Zamku w Ogrodzieńcu. Impreza przygotowana została tak, aby każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Była więc nie tylko edukacja ekologiczna, ale i rekreacja. Mówiono więc o tym, jak w prosty sposób uczestniczyć w ochronie środowiska. Były "lekcje" m.in. o gospodarce odpadami i energii odnawialnej. Ale były również "rajdy" po szlakach turystycznych. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wypoczywać szanując przyrodę i jak być odpowiedzialnym turystą. Nie zabrakło także konkursów z nagrodami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto