Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedobory wapnia w diecie Polaków oraz rola produktów mlecznych w zdrowym żywieniu

Informacja prasowa
Osteoporoza, osteopatia, osłabienie i kruchość kości… to tylko część niebezpiecznych chorób wywołanych przez niedostateczne spożycie przez Polaków składników odżywczych takich jak: wapń i witamina D. Niedobory wapnia nie są widoczne i nie odczuwamy ich skutków na początku, dlatego trudno im zapobiegać. Zmniejszenie masy kostnej zaczyna być zauważalny dopiero w starszym wieku. Dlatego też wapń powinien być od najmłodszych lat dostarczany do organizmu każdego człowieka w prawidłowo zbilansowanej diecie.

Wapń odgrywa istotną rolę w rozwoju dzieci i stanowi podstawowy materiał budulcowy kości - aż 99% wapnia w organizmie znajduje się właśnie w kościach. 1% wapnia jest niezbędny do wielu procesów fizjologicznych w organizmie. Niedobory wapnia w organizmie wynikają z nieodpowiedniego sposobu odżywiania się. Dotyczą one wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzieży, kobiet i mężczyzn:

a) Dzieci: 47% -76% deficytu
b) Nastolatki: 82% - 92% deficytu
c) Dorośli: 72% deficytu
d) Seniorzy: 98% deficytu

Dlatego tak istotne jest, aby od najmłodszych lat wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe i zbilansowaną dietę, która będzie zawierała mleko i produkty mleczne w ilości zapewniającej odpowiednie dla wieku spożycie wapnia. Największe zapotrzebowanie na tego typu produkty ma organizm dziecka, który dopiero kształtuje swoją masę kostną.

Komponując codzienny posiłek, należy zwrócić uwagę na zawartość tego składnika w poszczególnych produktach. Jego głównym źródłem w diecie są produkty mleczne - bez nich zaspokojenie zapotrzebowania na wapń jest praktycznie niemożliwe. Istotne jest, aby odpowiednio skomponowana dieta była dopasowana do poszczególnych grup wiekowych. Dzieci powinny spożywać 3-4 porcje mleka i produktów mlecznych, natomiast dorośli min. 2 porcje dziennie.

W 2013 roku zostało opublikowane Stanowisko Zespołu Ekspertów dotyczące zapobiegania niedoborom wapnia w diecie Polaków oraz roli produktów mlecznych, w tym jogurtu w zdrowym żywieniu. Eksperci zwracają uwagę na skalę i wagę niedoborów wapnia w diecie Polaków oraz zalecają codzienne spożycie produktów mlecznych ze względu na zawartość i przyswajalność wapnia. Podkreślają też, że ze względu na zawartość wapnia i ogólną wartość odżywczą jogurtu oraz preferencje smakowe Polaków, należy rekomendować włączenie jogurtu do codziennej diety. Eksperci podkreślają też, że ze względu na różnorodny asortyment (jogurty naturalne i smakowe) mogą one znajdować wielorakie zastosowanie w codziennej diecie - stanowiąc np. zamiennik śmietany lub deser albo będąc alternatywą dla wysokokalorycznych przekąsek i słodyczy.

Jogurty zawierają takie same składniki odżywcze co mleko, wśród których należy podkreślić wapń i wartościowe białko. Ponadto produkty te mają stosunkowo niewielką zawartość tłuszczu. Mogą być spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy, które nie mogą spożywać mleka krowiego. Dzięki temu jogurty ze względu na swoje wartości odżywcze, a także różnorodne zastosowania w codziennej diecie mogą przyczynić się do zwiększenia spożycia wapnia i modyfikacji diety w kierunku prozdrowotnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto